‘Zo’n vondst maak je niet elke dag mee!’
De vondst van zestig zilveren en gouden Romeinse munten bij ’t Sweeltje in Montfort is volgens deskundigen een heel bijzondere vondst.
Muntendeskundige Paul Belien van Muntenmuseum opgetogen over verzameling
Bron: Dagblad de Limburger
Door Bert Hammes
Heel bijzonder. Zo omschrijft muntendeskundige Paul Belien van het Muntmuseum in Utrecht de Romeinse muntenschat die in Montfort is gevonden bij natuurgebied ’t Sweeltje aan de rand van het dorp. „Het gebeurt niet zo vaak dat je een dergelijke hoeveelheid munten uit de eerste eeuw aantreft. En in Limburg komt dat al helemaal niet zo vaak voor.”
Belien vermoedt dat de munten in tijden van onrust in de grond zijn verstopt. Hij leidt dat af uit het gegeven dat de meeste munten dateren uit de eerste eeuw na Christus en uit de tijd van Nero. „Rond 68 was de Bataafse opstand. Het kan zijn dat de munten toen door een van de Romeinen in de grond zijn verstopt.”
De muntenvondst bestaat uit een zestigtal gouden en zilveren Romeinse munten uit het begin van de jaartelling. De munten zijn ontdekt door amateurarcheoloog Huub Schmitz uit Montfort. Hij assisteerde in de voorbije weken samen met andere leden van de Heemkundevereniging Roerstreek (HVR) bij opgravingen door het archeologische adviesbureau Raap uit Weert.
De opgravingen vonden in opdracht van het Waterschap Roer en Overmaas plaats. Het waterschap is in Montfort bezig met de aanleg van bochten in de Vlootbeek aan de rand van het dorp. De gouden en zilveren munten, onder meer uit de tijd van Nero (37-68 n. Chr), zijn begin november gevonden. Het restauratie-atelier Restaura in Haelen heeft intussen enkele exemplaren schoongemaakt.
De munten worden op donderdag 17 december voor het eerst getoond tijdens een bijeenkomst in kasteel Montfort. Daar zullen ook archeologen van de archeologisch bureau Raap de bijzondere vondst nog eens toelichten.