Spaans fort: zand erover
Wat staat er nou in Blerick: een Spaans fort of de overblijfselen daarvan? Kun je er een toeristische attractie van maken, of moet je het behouden als deel, geïntegreerd in nieuwbouw die gegarandeerd mensen trekt?
Bron: Dagblad de Limburger
OPINIE door Peter Janssen
Een paar antwoorden. Vandaag gaan we naar De Efteling, morgen naar Fort St. Michiel in Blerick. Dat is zelfs geen toekomstmuziek. Dat is klinkklare onzin. Het is een illusie dat je het fort – de resten van het fort – kunt conserveren en dan als goedlopende toeristische attractie kunt exploiteren.
Lees dan eens dit: Aan de oever van de Maas, tegenover het centrum van Venlo, ligt 30 centimeter onder het maaiveld een Spaans Fort uit de 80-jarige oorlog verborgen… en helemaal puntgaaf nog! Het zou toch doodzonde zijn om dat niet
op te graven, te restaureren en open te stellen voor publiek? Dat schrijft de actiegroep met de kapitale naam RED ONS FORT!!! op haar website. En ook: Een compleet of gedeeltelijk blootgelegd en gerenoveerd fort zou in al zijn glorie massa’s belangstellenden kunnen trekken. Denk aan de toeristen, denk aan de inkomsten voor winkeliers en kasteleins.
Volksverlakkerij. Er is geen compleet fort. Het zijn de fundamenten van het fort met daarbovenop nog dikke muren, die tot op twee meter hoogte zijn gesloopt. De categorie mensen die daarnaar gaat kijken is klein, zeggen deskundigen. De actiegroep met de drie uitroeptekens heeft ook een Facebookgroep. Die telde afgelopen dinsdag negenhonderd leden, meldde iemand enthousiast. ‘Zeg maar eens dat wij geen draagvlak hebben.’
Daar is wel wat op af te dingen. Ieder lid van de groep kan andere mensen die op Facebook zitten ongevraagd lid maken van de groep. En dat wordt ook driftig gedaan. Als je het er niet mee eens bent, moet je er maar zelf uitstappen. Waarmee niet gezegd is dat de groep niet belangrijk is. Ze verhindert dat de geschiedenis verdwijnt zonder dat iemand daarover heeft nagedacht. Alleen laat ze iedereen maar wat roepen.
Een lid beweert dat steden als Xanten ‘bewijzen dat historie exploitabel is’. Dat blijkt een slag in de lucht. De gerestaureerde Romeinse stad Xanten trekt veel publiek, maar er moeten miljoenen euro’s per jaar bij. Deskundigen zeggen dat het beter is om een deel van het fort te integreren in de geplande nieuwbouw en de rest onder de grond te laten. Zand erover. En dat is precies waar Venlo op uit is.
Vergelijk het met hotel Derlon aan het Onze Lieve Vrouweplein in Maastricht. In het restaurant zijn Romeinse resten van Maastricht te zien, zelfs een tempel ter ere van Jupiter, compleet met waterput. En waarom komen bezoekers naar Derlon? Om er een of meer nachten te slapen. De rest is een extraatje, dat heel erg wordt gewaardeerd. Zo kan het ook in de huidige plannen met het kazernekwartier. Daar is straks altijd wat te doen. Bezoekers komen er voor evenementen, voor het casino en voor concerten. Het fort is een extraatje.