Provinciaal ruimtelijk domein geregeld

Twee jaar na de inwerkingtreding van de nieuwe Wet ruimtelijke ordening (Wro) hebben provincies het ruimtelijk domein over de volle breedte georganiseerd. Daarmee hebben de provincies een duidelijke vermindering van de regeldruk bereikt.

Bron: nieuwsoverzicht week 28 IPO



Dit is vooral het gevolg van het vervallen van de goedkeuringsplicht van bestemmingsplannen die bestond onder de oude wet. Maar ook de beperking en meer selectieve invulling van beleidsuitspraken en provinciale belangen is daar debet aan. Een aantal provincies heeft de ruimtelijke regelgeving geïntegreerd in omgevingsverordeningen. Verder hebben provincies ervoor gezorgd dat in hun verordeningen de termijnen van doorwerking van het provinciaal beleid naar bestemmingsplannen adequaat zijn afgestemd op de termijnen van de Wet ruimtelijke ordening en de verwachte AMvB Ruimte.


Dit is de balans die kan worden opgemaakt uit de analyse die het IPO in samenwerking met de provincies heeft uitgevoerd naar de vertaling van het provinciaal ruimtelijk beleid. In de analyse is zowel gekeken naar de inzet van bestaande instrumenten als bestuursakkoorden, programma’s en stimulering en nieuwe wettelijke instrumenten als verordeningen en provinciale inpassingsplannen.


De status van de analyse is informatief en gericht op uitwisseling van kennis en leerervaringen. De analyse bevat een bijlage met een overzicht per provincie. De IPO-analyse is verder bedoeld om partnerorganisaties een beeld te geven van de aard van en overwegingen bij de inzet van het instrumentarium.

Meer informatie bij Ton Heeren (telefoonnummer (070) 888 1295 en theeren@ipo.nl)