Past nieuwbouw aan de Agathastraat in Eys?

Zelden heeft een voorgevel van een oud pand zo veel stof doen opwaaien als de gevel van de Pendile in Eys. Kan die nu wel of niet blijven staan?

Sloop Pendile niet ver weg



Bron: Limburgs Dagblad
Door: Monique Evers


Over één ding zijn de betrokkenen het eens: de voorgevel van het voormalige pand Engelen in Eys is markant en karakteristiek voor het dorp. En nu het pand, inmiddels omgedoopt tot de Pendile, gesloopt gaat worden, is de vraag of dan in elk geval niet de gevel behouden kan blijven. Dat moet de eigenaar wel proberen, zeiden burgemeester en wethouders twee jaar geleden al. En mocht dat niet lukken, dan moet de gevel in dezelfde sfeer en stijl herbouwd worden.


Het is in die tijd dat van alle kanten protesten komen tegen de sloop van het gebouw dat ooit een jagershuis was en later de pastorie van Eys. De Bond Heemschut, de stichting Zuid-Limburgs Erfgoed en verschillende omwonenden maken zich druk over de geplande afbraak. Een meerderheid van de gemeenteraad (CDA, Balans) begrijpt weinig van de ophef en besluit de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten te adviseren het pand geen beschermde status te geven. Die dienst neemt dat advies over.


In januari van dit jaar wordt bekend dat de Woningstichting Wittem het pand wil kopen om er acht koopappartementen voor ouderen voor in de plaats te zetten. Opnieuw laait de discussie op over de voorgevel. Buurman Peter Pelzer, die van alles probeert om sloop tegen te houden, laat de monumentendeskundige van de gemeente Aken, dr. ing. Lutz-Henning Meyer, naar Eys komen voor zijn visie op het pand. Zijn conclusie: dit pand is de oude pastorie uit het begin van de achttiende eeuw en dus karakteristiek voor Eys. De burgemeester legt dit rapport naast zich neer en ook de woningstichting doet er niets mee. De stichting Nieuwland, die zich sterk maakt voor het behoud van karakteristieke panden, vreest dat hier de kip met de gouden eieren geslacht wordt.


Voor afgelopen maandag organiseert de Woningstichting Wittem een informatieavond voor de direct omwonenden. Andere belangstellenden worden weggestuurd. Daar wordt duidelijk dat de woningstichting de voorgevel niet laat staan. Te onveilig en economisch niet rendabel, zo is de conclusie. De stichting baseert zich op een onderzoek van Adviesbureau Storms uit Nuth, gedaan in opdracht van de gemeente en de stichting. Dat bureau zegt dat de oude gevel slecht is en alleen kan worden gehandhaafd door grootschalige stut en renovatiewerkzaamheden.


Dus lijkt sloop van het totale pand niet ver weg en staat er straks aan de Agathastraat een nieuw gebouw, dat wat weg heeft van het oude maar met veel meer glas en een balkon. Markant en passend in de oude dorpskern? Dat is afwachten. Het is te hopen dat niemand straks denkt: hadden we maar wat meer moeite gedaan om die oude gevel voor Eys te behouden.