Keltische muntschat bij Maastricht

Bron: Archeobrief


Na een melding van de detectoramateur Paul Curfs in oktober 2008, zijn in de Maastrichtse wijk Amby 109 munten uit de eerste eeuw voor Christus gevonden. Onder leiding van prof. Nico Roymans hebben archeologen van de Vrije Universiteit in Amsterdam (ACVU-HBS) en de gemeente Maastricht onderzoek gedaan. De Keltische muntschat bevat 39 gouden en 70 zilveren munten. Het grootste deel ervan werd aangetroffen in een kuil op 65 centimeter diepte. De verpakking heeft waarschijnlijk bestaan uit textiel of leer, want er is geen aardewerk gevonden.


De gouden munten zijn waarschijnlijk afkomstig van de Eburonen, een aan de Kelten verwant volk dat leefde in Belgisch Limburg en Zuidoost-Nederland. Deze munten zijn geslagen in de omgeving van Tongeren en Maastricht en hebben een bolle zijde met een ‘driebeen’, een zonnewielsymbool. Aan de andere kant is een paard afgebeeld. Bij de zilveren munten gaat men ervan uit dat zij uit het Rijnland stammen, uit het gebied van de Bataven (de Betuwe) en het Duitse Hessen. Op de voorzijde is ook hier een driebeen afgebeeld en op de achterzijde een piramide van ringen en punt-cirkels. De munten waren vooral bedoeld als gift en betaalmiddel in de sociaal-politieke sfeer. Ze gaven de bezitter macht.


Er zijn in de buurt van de vondst geen bewoningssporen aangetroffen. Mogelijk is de schat begraven tijdens de oorlogen die Caesar voerde tegen de Eburonen en volks stammen in het Rijngebied. De eersten hadden in 54 voor Christus onder leiding van hun koning Ambiorix anderhalf Romeins legioen in de pan gehakt. De combinatie van munten uit beide gebieden lijkt te wijzen op bondgenootschappelijke contacten tussen de inheemse volken. Er was in de tweede en eerste eeuw voor Christus sprake van een sterke keltificering van het gebied. Er vestigden zich Kelten en de Keltische cultuur had grote invloed. Ook in België zijn vergelijkbare, maar meestal kleinere schatten gevonden. In het Gallo-Romeins Museum in Tongeren wordt de zogenaamde ‘goudschat van Ambiorix’ bewaard, die 102 gouden munten omvat.